piątek, 14 kwietnia 2017

Czym kierujemy się przy wyborze psa?


Czym kierujemy się przy wyborze psa?


Na początku powinniśmy ustalić, czy psa trzymamy dla przyjemności, czy też będzie wykonywał jakieś konkretne zadanie. Wielu ludzi mających duże domy z ogrodem wybiera psa do pilnowania swojej posesji. Pod uwagę brane są rasy obronne z reguły wybierana jest rasa rottweiler, gdyż jest to pies groźnie wyglądający, niecieszący się zbyt dobrą opinią z powodu licznych przypadków ataków na ludzi. Dawniej psy te były wykorzystywane, jako psy pasterskie zaganiające.



shutterstock

Rottweiler z natury jest psem agresywnym wobec intruzów. Według wzorca jest to pies o zrównoważonej psychice, wymagający odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. Pewność siebie jest główną cechą charakteru tej rasy, podobnie jak upór, samodzielność czy skłonność do dominacji szczególnie u samców. Taki pies spełni nasze podstawowe założenie pilnowania posesji. Jeśli jednak nie będziemy konsekwentni w jego wychowaniu może sprawiać nam liczne problemy.

W stadzie wilków dochodzi do rywalizacji samców i przetasowań w hierarchii. Nasz pies też będzie nas sprawdzał na ile jesteśmy silni i konsekwentni. W żadnym razie nie powinniśmy być dla niego ulegli, ale też nie zbyt surowi. Powinniśmy wymagać posłuszeństwa. Pies powinien być na samym końcu hierarchii dla dobra naszej rodziny. To jest normalne w stadzie wilków i nasz pies to zaakceptuje pod warunkiem konsekwentnego wychowania.

Może to śmiesznie wygląda, ale od czasu do czasu powinniśmy posiedzieć na legowisku psa i zgonić go z fotela, gdy wygodnie się usadowi. Zabieranie miski z jedzeniem powinniśmy ćwiczyć od najmłodszych lat. Jest to strefa zakazana, którą powinniśmy przełamać i to tak, aby pies to widział i się zgodził a nie po kryjomu. Po zabraniu miski dokładamy psu jedzenia. Pies to zaakceptuje i nie będzie się stresował. Można nauczyć go komendy, aby na chwilę odszedł.

Zabieranie dorosłemu psu miski bez uprzedniego przygotowania a jedzenie jest dla niego najważniejsze może się skończyć dla nas nieprzyjemnie. Wilki nawet te stojące najniżej w hierarchii bronią swojego pokarmu. Spotykałem się niestety z przypadkami, kiedy właściciele bali się swoich psów i o podejściu do psa w porze posiłku nie było mowy. Naruszenie tej strefy groziło wręcz atakiem. Jest to niedopuszczalne. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że pies, jakiego wybraliśmy spełnia nasze oczekiwania i pilnuje naszego domu nie może jednak paraliżować naszego normalnego życia. Tego typu pies nie nadaje się do specjalnych czułości i tarmoszenia przez dzieci. Bardzo uległy pod naszą kontrolą może zupełnie inaczej zachować się, kiedy tego nie widzimy. Inaczej mają się sprawy, kiedy chcemy mieć psa dla przyjemności.

Psy dla ekstrawertyków i introwertyków

Ekstrawertycy wymagają intensywnych i rozległych kontaktów z ludźmi. Wybierają takie zawody, aby tych kontaktów było jak najwięcej. Introwertycy najczęściej nie rzucają się w oczy i wolą trzymać się na uboczu. Jeśli wynik ekstrawertyczności mieści się w granicach średniej, jesteście tacy jak większość ludzi. Zachowanie nasze może przyjmować w zależności od sytuacji dwie formy. Dobór psich grup zależy od poziomu ekstrawertyczności i płci danej osoby. Ekstrawertycy noszą modne i często ekstrawaganckie ubiory. W wyborze psa kierują się takim samy podejściem. Jeśli pies będzie inny z wyglądu lub zachowania to wzbudzi zainteresowanie i możliwość kolejnych kontaktów. Jakie w takim razie liczą się cechy osobowościowe u psów?

Poziom wysoki
Kobiety wybierają psy niezależne i bystre a mężczyźni konsekwentne i bystre

Średni
Kobiety konsekwentne i bystre a mężczyźni przyjazne, pewne siebie

Niski
Kobiety stateczne i pewne siebie a mężczyźni niezależne, stateczne

Psy dla osób dominujących i niedominujących

Ludzi o dużej skłonności do dominacji określa się, jako osoby o silnym charakterze, asertywne, wytrwałe, stanowcze, pewne siebie. Osoby tego pokroju są ambitne i zorientowane na sukces. To oni obejmują przywództwo. Ta cecha może być to powodem nadużywania władzy narzucania własnego zdania.

Ludzie o niskim stopniu dominacji uważani są za nieśmiałych, wstydliwych, nieagresywnych. Są to osoby raczej bezkonfliktowe. Osoby, które uzyskały wynik średni balansują pomiędzy tymi zachowania mi w zależności od okoliczności i sytuacji.

Poziom wysoki
Kobiety wybierają psy pewne siebie, stateczne mężczyźni tak samo

Poziom średni
Kobiety wybierają psy konsekwentne, przyjazne a mężczyźni przyjazne i bystre

Poziom niski
Kobiety wybierają psy obronne, niezależne i tak samo mężczyźni.

Inne cechy opiszę w następnym artykule.

Autor: Cezary. M
Źródło: Dlaczego kochamy psy Stanley Coren

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wstrząs u psa

Wstrząs to reakcja organizmu spowodowana zmianami w krążeniu krwi. Dochodzi do niego podczas zewnętrznego i wewnętrznego krwotoku, ostrej r...