środa, 24 maja 2017

Wstrząs u psa

Wstrząs to reakcja organizmu spowodowana zmianami w krążeniu krwi. Dochodzi do niego podczas zewnętrznego i wewnętrznego krwotoku, ostrej reakcji alergicznej, znacznych urazów czy też uszkodzenia narządów wewnętrznych lub wstrząsy septycznego ( w wyniku zakażenia krwi). Wstrząs może doprowadzić do śmierci zwierzaka. Rozwija się często niepostrzeżenie. We wczesnej fazie wstrząsu organizm psa sam podejmuje walkę. 

 Portal zoologiczny

Oddechy on szybciej niż normalnie, następuje wzrost pracy serca, więc tętno staje się kołaczące. Można zaobserwować spadek temperatury. Zwierzę na ogół staje się otępiałe a z czasem stan ten może przechodzić w apatię czy niepokój. Warto zwrócić uwagę na dziąsła, gdyż w tym przypadku są one blade a po uciśnięciu powracają do swojego stanu po około 2 sekundach. W późniejszej fazie wstrząsu pies w dotyku jest zimny, oddech jest wolniejszy i płytszy, dziąsła blade, niebieskie, tętno coraz słabsze, zanikające. Pies może utracić przytomność. Jeśli po uciśnięciu dziąsła krew powraca do naczyń włosowatych po ponad 4 sekundach oznacza to poważną niewydolność serca i nadchodzącą śmierć. 

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, że przy nas pies będzie miał wstrząs to zanim dotrzemy do weterynarii powstrzymajmy krwotok zewnętrzny. Najlepiej nie podawać psu jedzenia ani picia, przykryjmy kocem, aby nie tracił ciepła. Dla usprawnienia przepływu krwi dobrze jest podłożyć pod zad poduszkę lub zwinięty ręcznik. Pies może dostać wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu owada. W tym przypadku też musimy udać się do weterynarza, ponieważ potrzebna jest adrenalina. Przy wstrząsie anafilaktycznym pies dostaje często biegunki, może mieć mdłości, słania się na nogach. 

Zwróćmy uwagę, czy pysk nie jest spuchnięty. Lekarz weterynarii poda wówczas leki antyhistaminowe. Podczas wstrząsu anafilaktycznego bardzo pomocne okazać się może sztuczne oddychanie. Jeśli reanimację przeprowadzają dwie osoby to jedna z nich wykonuje sztuczne oddychanie a druga masaż serca. Jeśli serce przestało bić należy natychmiast rozpocząć masaż. Zrobić to trzeba przed rozpoczęciem sztucznego oddychania. Jeśli nie wyczuwamy tętna, co najlepiej sprawdzić przykładając palce do tętnicy udowej w jego pachwinie, a dziąsła są blade oznacza to brak pracy serca. Potwierdzą to jeszcze rozszerzone źrenice psa. 

Masaż należy rozpocząć z częstotliwością 100 razy na minutę. Podczas reanimacji kontrolować powinno się tętno i z chwilą jego pojawienia się zakończyć masaż a rozpocząć sztuczne oddychanie. Reanimację u psów przeprowadza się rzadko. Występuje to przy wstrząsach, zatruciach, zaczadzeniach, gdy pies się topił. Konieczna jest przy porażeniach prądem elektrycznym , zaczadzeniach, niewydolności serca, znacznej utracie krwi czy tez nieleczonej cukrzycy. Mózg psa potrzebuje stałego dostarczania tlenu. Jeśli nie otrzymuje go przez kilka minut ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu. Warto poświęcić uwagę na zapoznanie się ze wskazówkami dotyczącymi sprawnej akcji reanimacyjnej , jak udzielić pierwszej pomocy.

Autor: P.M
Źródło: „Gdy pies jest chory” Bruce Fogle
Portal o psach


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wstrząs u psa

Wstrząs to reakcja organizmu spowodowana zmianami w krążeniu krwi. Dochodzi do niego podczas zewnętrznego i wewnętrznego krwotoku, ostrej r...