poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Jaki pies taki właściciel


Każdy zna powiedzenie „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”. Teza oparta jest na relacjach między psami a ludźmi. Inny przykład to powiedzenie, „Jaki pies taki właściciel” lub „Jaki pan taki pies”. Niektórzy są wręcz przekonani, że ludzie dobierają sobie psy, które podobnie wyglądają jak oni sami lub, że po jakimś czasie upodabniają się wyglądem do swoich psów. Po przeprowadzeniu wielu badań okazało się, że właściciele psów nie tylko byli przekonani o swoim podobieństwie do pupila, ale jeszcze znajdowali w tym powód do dumy.


Autorstwa Tropical studio

Jak wybieramy psa?

Z psami trochę jest jak z samochodami, psychologia ludowa podpowiada nam następne powiedzenie. „Jaki samochód taki właściciel". Ktoś, kto ma sportowe Ferrari w kolorze czerwonym i jest dobrze zbudowany i wysportowany jest dla wielu kobiet ideałem. Czasami jeden czynnik nie wystarczy i potrzeba ich więcej. Tak samo z lewem, który ma bardziej bujną grzywą w środowisku zwierząt wzbudza większe zainteresowanie.



Nikogo nie dziwi widok potężnego mężczyzny np. boksera, kulturysty z buldogiem angielskim u boku. Właściciel jest dumny ze swojego ogromnego psa. Postronni obserwatorzy do końca nie wiedzą, kto kogo tak naprawdę wyprowadza na spacer i trzymają się raczej z daleka. 

Z kolei ten sam człowiek z Yorkiem może wywołać uśmiech. Przy wyborze psa kierujemy się wieloma czynnikami. W wypadku, kiedy chcemy wzbudzić respekt u ludzi musi być to duży pies obronny, którego wszyscy będą się bali oprócz nas. Czujemy się w ten sposób dowartościowani buduje to nasz wizerunek, jaki chcemy uzyskać. Co tkwi w naszej świadomości? Razem jesteśmy niepokonani. 

Kobiety wybierają raczej łagodne rasy. Taki pies musi być ładny i posłuszny, chociaż często mało przewidywalny. W zależności, jaki efekt chcemy uzyskać, czyli jak mają spostrzegać nas inni ludzie dobieramy odpowiednią z wyglądu rasę, ale też jakąś cechę psa. Co tkwi w naszej świadomości? Razem jesteśmy najładniejsze, ale i nieprzewidywalne oraz tajemnicze. Stwierdzenia tego typu wynikają z obserwacji. Właściciele świadomie lub nieświadomie dobierają ubrania pasujące do koloru sierści swojego pupila. 

Oczywiście zdarzają się wyjątki oraz sytuacje, kiedy razem z kimś nam bliskim wybieramy psa i idziemy na ustępstwa lub wręcz pozwalamy drugiej osobie na dowolny wybór.

Współczynnik podobieństwa. 
Istnieją naukowe dane, które pozwalają przewidzieć, że ludzie nie zawsze, ale mogą preferować psy odznaczające się fizycznym podobieństwem do nich samych. W środowisku zwierząt można też dopatrzeć się osobowościowych cech wspólnych. Na przykład można z razem pojeździć na deskorolce, potrenować wyścigi lub zasiąść wygodnie razem w fotelu i oglądać telewizję. Pies może być tak dobrym kompanem, że mamy wrażenie wzajemnego pełnego zrozumienia. Pies rozumie wszystko, co do niego mówimy a nawet potrafi pocieszyć. Pies nie rozumie, co do niego mówimy, ale wyczuwa nasze emocje. Ludziom łatwiej jest tolerować osoby o podobnej strukturze psychicznej. 

Może kiedyś w przyszłości powstaną w przenośni takie „biura matrymonialne” dla psów i ich przyszłych właścicieli. Biuro będzie się zajmowało dopasowywaniem cech charakteru psa i człowieka, ale i też wyglądu.. Taki związek musi przetrwać, co najmniej kilkanaście lat Psy na szczęcie nie mają przekonań politycznych i religijnych za to mają charaktery i upodobania. Badając upodobania właściciela i jego przyszłego psa można przewidzieć czy taki związek będzie udany. 

Niektóre relacje z pupilem są wręcz niesamowite. Można przytoczyć tu przykłady znanych osób i ich psów. Często zdarza nam się słyszeć wypowiedzi wielu sfrustrowanych samotnych osób, że jedynie pies tak naprawdę ich rozumie i nikt inny. Pies słucha wytrwale czasami wielogodzinnych zwierzeń.

Autor: Czarek
Żródło: Coren S. Dlaczego kochamy psy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wstrząs u psa

Wstrząs to reakcja organizmu spowodowana zmianami w krążeniu krwi. Dochodzi do niego podczas zewnętrznego i wewnętrznego krwotoku, ostrej r...